Teras Çatı Yalıtımı

Eski tür çatı sistemlerinde yapılacak olan mantolama ile ısı yalıtımı üst seviyeye taşınmaktadır. Teraslarınızda, çatılarınızda yer alan alttan buhar kesici ürünleri ile su buharı koruması sağlanmakta ve üst kısımda ise su yaltıım örtüleri tercih edilmektedir.

Teraslarda yapılacak olan yalıtımlar ile yapılarınız daha uzun ömürlü olmasının yanı sıra artan enerji masraflarında da tasarrufa gitmenizi sağlar, hem ısı hem su yalıtımı için teras çatı yalıtımlarınızı yaptırmalısınız. Teraslarınızdaki su yalıtım işlemleri ve malzemeleri için en iyi fiyatları almak adına Albayrak Yapı firmasını arayabilirsiniz. Genellikle teras üstü kapatma hizmeti veren ekibimiz ile uygun olunan zaman dilimlerinde yalıtım işlemleri hizmetleri de verilmektedir.

Teras Çatılarda Mantolama, Teraslarda YalıtımTeras çatılar, kullanım amaçlarına göre kimi yapılarda üzeri kapatılarak canlı yüklere ve basınç kuvvetlerine, kimi yapılarda da üzeri açık bırakılarak yazın aşırı güneş etkisine ya da kışın kar yükü ve buzlanma etkisine maruz kalabilen, yapı içerisinde performans ve dayanım açısından doğru şekilde dizayn edilmesi gereken en kritik bölgelerden biridir. Bu nedenlerden dolayı, teras çatı bölgelerinde uygun yalıtım ve basma dayanımı değerlerine sahip bir Teras Çatı Yalıtım Levhası kullanılması gerekmektedir.

Uygulamada seçilen yalıtım ürünü, teras çatıyı gerek ısı kayıp ve kazançlarından, gerek de ısıl gerilmelerden ve mekanik yük etkisi sonucu oluşabilecek yapısal tahribatlardan korumalı ve taşıyıcı yapının ömrünü artırıcı görev üstlenmelidir. Teras çatıda kullanılacak en doğru yalıtım levhası ürünü, projelendirme veya yapım aşamasında ürünün sahip olduğu; ısı iletim katsayısı (λ), basma dayanımı, yangına karşı tepki sınıfı, su buharı difüzyon değeri gibi özelliklerin değerlendirilmesi sonucu seçilmelidir. 

Unutulmamalıdır ki çatı detayında ısı yalıtım uygulaması yapılmamış yapılar, bünyelerine ısıyı çok çabuk geçirirler. Böyle çatılar altında bulunan hacimlerde kışın ısı kayıpları yüzünden soğuk ortam oluşmakta ve yazın ısı kazançları yüzünden sıcak ortam oluşmaktadır. Bu çeşit rahatsız edici ve istenmeyen durumlar vakit kaybetmeden düzeltilmeli ve yapıya uygun projelendirme ile konforlu yaşam alanları yaratılmalıdır.

Geleneksel Teras Çatılarda Isı Yalıtım Uygulaması Detayları

Geleneksel teras çatı uygulamalarında su yalıtım katmanı, ısı yalıtım levhasının üzerinde kalmaktadır. Çatıda bulunan yalıtım sistemi, alt taraftan buhar kesici ile yapı iç kısmından geçebilecek su buharına karşı korunurken, ısı yalıtım levhasının üzerinden uygulanan su yalıtım örtüsü suyun yapı elemanlarına ulaşmasını engellemektedir.

TERAS ÇATILARDA YALITIM HİZMETLERİTeraslarınızda yalıtım yaptıracağınız zamanlarda dikkat etmeniz gereken bazı hususları sizlere Albayrak Yapı olarak aktarmak isteriz. Albayrak Yapı´nın profesyonel teras çatı hizmetlerinde en iyi fiyatlar sizlere sunulur. Bir teras ve çatı bölümünde yalıtım yaptırmak istediğinizde yoğuşma tahkikini kesinlikle yapmanız önemlidir. Sıcak çatı sistemlerinde su yalıtım örtülerinin en üst kısımlarda olması durumlarında ısı farklılıkları halinde azaltma yapılmalı. Bu alanlarda güneşi yansıtıcı olan özelliklerdeki bir tabaka ile koruma yapılmalıdır.

Teras ve çatı yalıtım işlemlerinde en önemli hususlardan birisi de taşıma alanları ve su birikmesini engelleyecek tüm sistemin tasarlanması gerekir. Suların birikmeden akması için bazı alanlarda yeterli sayılarda giderler bulunmalıdır. Aksi durumlarda soğuma ve ısınma dönemlerinde su yalıtım örtüsü çok daha ısıl floka maruz kalmaktadır. Mantolama malzemesi seçimi de bu alanda önemlidir. Özellikle çelik konstüksiyon bulunan yapılarda çatı makasları gibi taşıyıcı olan çeliklerin bulunduğu boşlukların tamamı çatı hizasına kadar ısı yalıtım daimliği sağlanılmalıdır.

Çatı yalıtım hizmetimiz hakkında bilgi edinmek ve en uygun iiyatlardan teras çatı yalıtımı hizmeti almak isterseniz bizleri arayabilirsiniz.


 

 

Instagram