Uzay Çatı Uygulamaları

Uzay çatı uygulamaları diğer klasik ve konvansiyonel sistemlere göre yapısal olarak daha rijit ve hafiftir. Uzay strüktürler olarak adlandırılan üç boyutlu çubuk sistemleri belli koşulların sağlanmasıyla sadece basınç ve çekme kuvvetlerinden etkilenerek, eğilme durumunun baskın olduğu taşıyıcı sistemlere oranla daha etkin olmaktadır.

Uzay çatı uygulamaları, özellikle geniş açıklıkları mekan ortasında kolon kullanmadan veya az sayıda kolon kullanarak örtmede son derece elverişlidir. Uzay çatı sistemleri; sergi salonları, camiler, yüzme havuzları, endüstri binaları, hangarlar, okul binaları, alışveriş merkezleri, araç otoparkları, pazaryerleri gibi geniş açıklıkları olan ve sık düşey taşıyıcı istenmeyen hacimleri örtmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sistemler işin uzmanları tarafından planlandığında diğer sistemlere göre daha az malzeme gerektirmekte, dolayısıyla daha ekonomik olmaktadır.

Neden
Uzay Çatı;

- Uzay çatı sistemleri diğer klasik ve konvansiyonel sistemlere göre yapısal olarak daha rijit ve hafiftir.

- Uzay çatı sisteminin İmalat ve montaj süresi diğerlerine göre kısadır.

- Uzay çatı sistemi montaj sahasında yer tasarufu sağlar.

- Uzay çatı mimari olarak her türlü geometrik şeklin oluşturulmasına müsait sistemlerdir.

- Uzay çatı Prefabrik imalat olduğu için korozyona karşı tüm önlemler imalat aşamasında alınır.

- Uzay çatı Yapıda kullanılacak tesisat, aydınlatma, elektrik ve aydınlatma gibi elemanlar sisteme basitçe asılabilirler.

- Uzay çatı üç boyutlu sistemler olduğu için klasik sistemlere göre daha çok hafiftir.

- Uzay çatı hafif olduğu için taşıma ve nakliye alanlarında ekonomiktir.Uzay çatı her türlü mevsim şartlarında montaj yapılabilir.Civatalı birleşimlerden oluştuğu için demontajıda yapılıp, başka yerlerde montajı tekrar yapılabilir.

Uygulama Alanları; Spor salonları, Yüzme havuzları, Halı sahalar, tenis kortları, Stadyumlar, kapalı türbünler, Fabrika ve depo binaları, Pazar yerleri, Alışveriş merkezleri, Sinema, konferans ve toplantı salonları, Fuar alanları , Benzin istasyonları, Otogarlar, Otel lobi atriumları, Bina girişleri, sundurmalar.

Uzay kafes sistemler iki uçlarına konik parçalar kaynatılmış olan ve çubuk olarak adlandırılan çelik boruların, içlerine yerleştirilen cıvatalar ile çelik birleşim kürelerine tespiti yolu ile üç boyutlu olarak oluşturulmaktadır. İmalatın tamamı atölyede hazırlanıp şantiyede montajı yapılacak şekilde dizayn edilmektedir. Sistem boru, küre, cıvata aşık ve mesnet elemanlarından oluşmaktadır.

FİYAT İÇİN BİZİ ARAYIN..

Instagram